Ako správne zaradiť a používať peeling na pleť?

Dehydrovaná, zapálená alebo aj na dotyk drsná pokožka je neraz spôsobená nesprávnym používaním peelingu. Ako je to možné? Naša pokožka sa obnovuje v priemere každých 15 až 30 dní. Čím sme starší, tým je tento proces pomalší. V zrelom veku tento proces trvá dokonca až 60 dní. V prípade, že nerešpektujete fyziologické potreby pokožky a nepoužívate peeling, alebo naopak ho používate príliš často na pokožke sa dejú nežiadúce zmeny v jej kvalite.

Peelingy nikdy nepoužívajte na poranenú alebo spálenú pokožku. Mohli by spôsobiť infekciu, spomaliť regeneráciu pokožky, a dokonca aj spôsobiť jazvy.

Prečo by ste mali používať peeling?

Naša pokožka sa neustále obnovuje, a na jej poslednej vrstve epidermis sa zachytávajú všetky odumreté bunky, ktoré už viac nepotrebujeme. V prípade, že v domácej starostlivosti nepoužívame žiadne peelingy, alebo retinoidy sa tieto bunky postupne hromadia na pokožke a tvoria na dotyk drsný a hrubý film. Problém je, že väčšina kozmetických produktov je na báze vody, a bez odstránenia tejto odumretej vrstvy našej pokožky sa produkty vstrebávajú omnoho horšie. Pôsobia viac povrchovo, a sú menej efektívne. Bez použitia peelingov sa viac darí aj nežiadúcim mikroorganizmom na našej kožnej bariére. Čo podnecuje vznik nežiadúcich a bolestivých zápalov na pleti.

Ako si správne vybrať peeling?

Na trhu máme viacero druhov peelingov. Rozdeľujeme ich hlavne medzi mechanické, chemické a enzymatické. Mechanické peelingy v sebe obsahujú mikroplasty, jadierka plodov ovocia, prípadne soli. Tieto drsné častice počas aplikácie odstraňujú odumretú rohovinu z našej pokožky. Tento typ peelingov nie je vhodný pre každého. Prečo? Abrazívne častice sú neraz príliš drsné a pokožka je po ich použití podráždená a citlivá. Mechanický typ peelingu nie je vhodný pre citlivú, zapálenú pokožku alebo pokožku, ktorá má popraskané cievy. Abrazívny účinok závisi od tvaru, veľkosti alebo aj tvrdosti mechanických častíc, ktoré sú použité v peelingu. Príliš ostré abrazívne častice môžu spôsobiť rany na pleti. Mechanické peelingy sú vhodné hlavne pre normálnu, zmiešanú a mastnú pokožku.

Mechanické peelingy kúpite na tu: Medik8 pore refining scrub 

Exuviance glycolic polish

Na rozdiel od mechanických peelingov majú chemické peelingy oveľa komplexnejší účinok na pokožku. Vstrebávajú sa hlbšie ako mechanické peelingy.  Zlepšujú hydratáciu pokožky, regulujú tvorbu mazu, rozjasňujú hyperpigmentácie a zvyšujú vstrebávanie kozmetických produktov. Väčšina chemických exfoliantov je jednoduchšia aj na aplikáciu. Nevyžadujú si dlhú aplikáciu, ani oplachovanie. Iba ich nanesiete, a pokračujete vo svojej starostlivosti. Rozlišujeme tri najpoužívanejšie typy kyselín : AHA alfahydroxy kyseliny, BHA betahydroxy kyseliny a PHA polyhydroxy kyseliny.

AHA kyseliny

Medzi AHA kyseliny patria kyselina glykolová, mliečna, citrónová, mandľová, jablčná a vínna. Tieto kyseliny sú rozpustné vo vode, a pôsobia viac na povrchu pokožky. Spomedzi všetkých typov kyselín majú najmenšie molekuly a vstrebávajú sa rýchlo do pokožky. Stimulujú bunkový metabolizmus a pokožku zanechávajú hladšiu po použití. Pri ich zaradení do starostlivosti je sprievodné jemné začervenanie a štípanie. Tento jav je spôsobený zvýšenou mikrocirkuláciou a prietokom krvi. AHA kyseliny nie sú vhodné pre citlivú, alebo chronicky chorú pokožku. Pomocou nich dosiahnete najsilnejšiu exfoliáciu.

Peelingy s obsahom AHA kyselín kúpite tu: Medik8 sleep glycolic

Medik8 Pore Minimising Tonic

Medik8 Pore Cleanse Intense

BHA kyseliny

Najpoužívanejšia je kyselina salicylová, ktorá sa získava z kôry vŕby, brezy, alebo synteticky. Tento typ kyselín je rozpustný v tukoch a dokáže rozpustiť prebytočný maz z pokožky. BHA kyseliny pôsobia proti upchávaniu pórov, protizápalovo, majú rozjasňujúci účinok a pokožku dráždia menej ako AHA kyseliny. BHA kyseliny sú ideálna voľba pre mastnú, problematickú a zmiešanú pokožku.

Produkty s obsahom BHA kyselín kúpite tu: Medik8 Surface Radiance Cleanse

Medik8 Blemish Control Pads

PHA kyseliny

Najnovší typ kyselín tvorí kyselina laktobiónová a glukonolaktón. Účinkom sú veľmi podobné AHA kyselinám, okrem exfoliácie prejasňujú pokožku, pôsobia antioxidačne a podporujú bunkový metabolizmus. Majú však väčšie molekuly, ktoré pôsobia viac povrchovo, nespôsobujú precitlivelosť na UV žiarenie, a  ani nežiadúce podráždenie. Obvzlášť vhodné sú pre citlivú a poškodenú pokožku. PHA kyseliny budú šetrné aj k ekzematickej, a chronicky chorej pokožke.

Toner s obsahom PHA kyselín zakúpite tu: Medik8 Press&Glow Tonic

Ako správne používať peelingy?

Mechanické peelingy aplikujeme vždy na odlíčenú a vlhkú pokožku. Nanesieme primerané množstvo produktu, a približne minútu ním rovnomerne krúžime po pokožke. Nevyvíjame pritom žiadny tlak. Chemické peelingy aplikujeme na suchú pokožku. Pleťové tonery s obsahom kyselín len jemne zatlačíme do pokožky, alebo prikladáme pomocou vatového tampóna. Ak používame vatový tampón pokožku nešúchame. Po aplikácii tonera ošetríme pokožku pomocou vhodného séra, a krému. Toner nie je nutné oplachovať. Intenzívnejšie peelingy s vysokou koncentráciou kyselín v podobe séra, alebo masky sa väčšinou zmývajú. Intenzitu používania udáva koncentrácia kyselín, ako aj samotný typ pleti. Treba dodržiavať odporúčania výrobcov, akým spôsobom používať peelingy.

Obľúbené na našej blogovej poradni:

Načo slúžia peptidy v kozmetike? Podľa čoho si ich vyberať?

Peptidy sú krátke reťazce aminokyselín, ktoré majú schopnosť tvoriť bielkoviny potrebné pre stimuláciu tvorby kolagénu a elastínu. Presnejšie povedané; kolagén sa skladá z troch polypeptidových reťazcov, takže pridanie peptidov do vašej starostlivosti bude stimulovať pokožku k tvorbe kolagénu… Celý článok

Ako správne zaradiť a používať peeling na pleť?

Dehydrovaná, zapálená alebo aj na dotyk drsná pokožka je neraz spôsobená nesprávnym používaním peelingu. Ako je to možné? Naša pokožka sa obnovuje v priemere každých 15 až 30 dní. Čím sme starší, tým je tento proces pomalší. V zrelom veku tento proces trvá dokonca až 60 dní. V prípade, že… Celý článok.

Vitamín C na pleť a vlasy, prečo a ako ho používať?

Vitamín C na pleť a vlasy, prečo a ako ho používať? Vitamínu C v kozmetike v posledných rokoch nesmierne stúpa na obľúbenosti. Prečo je tomu tak? A čo všetko by ste mali o ňom vedieť v prípade, že ho chcete „céčko“ zaradiť do svojej starostlivosti o pleť? Vďaka čomu vitamín C napomáha významne udržiavať… Celý článok.

Podľa čoho si vybrať Heliocare krém?

Španielska značka Heliocare má vo svojom portfóliu veľké množstvo produktov s UV ochranou vo viacerých kozmetických líniach. Preto nie je ľahké vybrať si ten správny krém na váš typ pleti. Zhrnuli sme preto vlastnosti produktov z našej ponuky… Celý článok.