Vitamín C na pleť a vlasy, prečo a ako ho používať?

Vitamínu C v kozmetike v posledných rokoch nesmierne stúpa na obľúbenosti. Prečo je tomu tak? A čo všetko by ste mali o ňom vedieť v prípade, že ho chcete „céčko“ zaradiť do svojej starostlivosti o pleť? Vďaka čomu vitamín C napomáha významne udržiavať pokožku zdravú a chránenú?

Vitamín C je výborný antioxidant

Vitamin C na plet a vlasy, kozmeticke produkty Medik8 s vitamonom C - C Tetra Eye, C Intense

Vitamín C stabilizuje voľné radikály, vďaka čomu zabraňuje poškodeniu buniek. Spomaľuje predčasné starnutie pokožky, tvorbu zápalov aj stratu elasticity.  Vitamín C bráni aj pred poškodením pokožky, ktoré môže spôsobiť UV žiarenie.

Kyselina askorbová zjednocuje hyperpigmentácie a tón pokožky

Vedecké štúdie potvrdili, že kyselina L- ascorbová (najviac známa a používaná forma vitamínu C) má preukázateľne rozjasňujúce účinky na nežiadúce hyperpigmentácie. Po zaradení produktu s vitamínom C je potrebné čakať niekoľko týždňov na prvé výsledky s korekciou pigmentácií, efekt sa nedostaví hneď.

Céčko napomáha tvorbe kolagénu a zlepšuje reliéf pokožky

S vyšším vekom sa nám spomaľuje tvorba kolagénovych vlákien, ktoré sú zodpovedné za pružnosť pokožky. Vitamín C napomáha procesu tvorby nového kolagénu aj chráni tento nesmierne dôležitý proteín pred poškodením.

Podľa čoho vyberať správnu koncentráciu Vitamínu C?

Napriek tomu, že vitamín C urýchľuje regeneráciu pokožky pri nesprávnej koncentrácií ju môže aj ľahko podráždiť. Ak máte suchý typ pleti alebo trpíte chronickým ochorením pokožky odporúčam koncentráciu do 10%.

V prípade zdravej pokožky odporúčam postupne zvyšovať koncentráciu a nekupovať na začiatok príliš silné produkty, ak ste s vitamínom C nemali predtým skúsenosti.

Ako ho správne zaradiť do starostlivosti o pleť a ako ho kombinovať?

Pre jeho silné antioxidačné účinky je výborný v rannej starostlivosti o pokožku. Na vyčistenú pokožku nanesiete pár kvapiek, následne aplikujete očný krém, krém a SPF. Pri začiatkoch používania môže jemne prekrviť pokožku, jemné začervenanie je preto úplne v poriadku.

Vitamín C je najúčinnejší s nízkym pH, preto nie je úplne optimálne ho kombinovať s kyselinami, alebo retinoidmi. Miesto vrstvenia tieto aktívne látky radšej striedajte a vyvarujte sa tak potencionálnej iritácií.

Ako ho správne zaradiť do starostlivosti o pleť a ako ho kombinovať?

Napriek všetkým benefitom má Vitamín C aj značnú nevýhodu oproti iným aktívnym látkam. Je ňou rýchla oxidácia a znehodnotenie produktu.

Preto je nesmierne dôležité, aby ste produkty s jeho obsahom doma správne uschovávali. Preferujte produkty v tmavom nepriehľadnom skle, alebo obaly s UV ochranou.

Uskladnite ich mimo dosahu denného svetla, a tiež mimo dosahu tepelného zdroja. Jemná zmena farby ku koncu spotreby sér a krémov s obsahom vitamínu C je v poriadku, ak je sprievodná aj zmena vône produkt už nepoužívajte ďalej.

Tipy na produkty s vitamínom C - krémy. ampulky, sérum

Obľúbené na našej blogovej poradni:

Načo slúžia peptidy v kozmetike? Podľa čoho si ich vyberať?

Peptidy sú krátke reťazce aminokyselín, ktoré majú schopnosť tvoriť bielkoviny potrebné pre stimuláciu tvorby kolagénu a elastínu. Presnejšie povedané; kolagén sa skladá z troch polypeptidových reťazcov, takže pridanie peptidov do vašej starostlivosti bude stimulovať pokožku k tvorbe kolagénu… Celý článok

Ako správne zaradiť a používať peeling na pleť?

Dehydrovaná, zapálená alebo aj na dotyk drsná pokožka je neraz spôsobená nesprávnym používaním peelingu. Ako je to možné? Naša pokožka sa obnovuje v priemere každých 15 až 30 dní. Čím sme starší, tým je tento proces pomalší. V zrelom veku tento proces trvá dokonca až 60 dní. V prípade, že… Celý článok.

Vitamín C na pleť a vlasy, prečo a ako ho používať?

Vitamín C na pleť a vlasy, prečo a ako ho používať? Vitamínu C v kozmetike v posledných rokoch nesmierne stúpa na obľúbenosti. Prečo je tomu tak? A čo všetko by ste mali o ňom vedieť v prípade, že ho chcete „céčko“ zaradiť do svojej starostlivosti o pleť? Vďaka čomu vitamín C napomáha významne udržiavať… Celý článok.

Podľa čoho si vybrať Heliocare krém?

Španielska značka Heliocare má vo svojom portfóliu veľké množstvo produktov s UV ochranou vo viacerých kozmetických líniach. Preto nie je ľahké vybrať si ten správny krém na váš typ pleti. Zhrnuli sme preto vlastnosti produktov z našej ponuky… Celý článok.