Ako udržiavať správnu hydratáciu pleti.

Významnou funkciou pokožky je udržiavanie vlhkosti a hydratácia pleti. Koža je nielen zásobárňou vody organizmu, ale aj orgánom jej vylučovania. Ľudské telo sa skladá asi z 60% vody, z toho až 10% má byť v koži. Vnútro korneocytov rohoviny tvorí keratín, voda (20 -10% v zdravej a menej ako 10% v dehydrovanej pokožke) a hygroskopické látky. Povrch korneocytov tvorí vodoodpudivý obal tvorený hlavne ceramidmi. Koža vďaka tomu funguje ako vodotesná bariéra.

Ak je však pokožka vystavená dlhodobému kontaktu s vodou, alebo vlhkosti vyššej ako 80%, tak sú korneocyty schopné absorbovať až trikrát viac vody v porovnaní so svojou hmotnosťou. Najviac sa toto napučanie potom prejavuje na dlaniach a chodidlách, kde je pokožka najhrubšia. Táto hydratácia ale nie je pre nás prospešná. Nakoľko po uschnutí rohoviny sa zmení prirodzený podiel vody a koža vďaka tomu praská a láme sa. Nesprávne čistiace produkty tento efekt dehydratácie ešte zhoršujú.

Prečo by sme mali dbať na hydratáciu pleti?

Hydratácia pleti a voda je rozhodujúca pre rôzne telesné procesy na bunkovej úrovni, vrátane absorpcie živín, odstraňovania odpadu a regulácie teploty tela. Voda tiež pomáha udržiavať rovnováhu vlhkosti pokožky a podporuje zdravé bunkové procesy. Voda detoxikuje pokožku a odstraňuje odpad: pomáha pri vyplavovaní toxínov a odpadových produktov z kožných buniek, podporuje jasnejšiu pleť a znižuje riziko zápalu a vyrážok.

Správna hydratácia pleti udržiava pokožku zdravú, pevnú a rozžiarenú. Pokiaľ dodávame primerané množstvo vlhkosti do kožných buniek udržiavame tým jej biologické funkcie ako je; správna bunková výmena a regulácia tvorby mazu. Zvýšená tvorba mazu je často prejavom nízkej hydratácie, kedy sa pokožka premasťuje, aby zabránila ďalšiemu nadmernému odparovaniu medzibunkovej vody a posilnila ochrannú bariéru pokožky.

Ako funguje prirodzený hydratačný faktor?

Ak je pokožka zdravá a správne hydratovaná udržiava 15 až 30% vody. Hydratáciu najviac ovplyvňuje tzv. prirodzený hydratačný faktor (Natural Moisturizing Factor, NMF) Zložky NMF absorbujú vodu z atmosféry a kombinujú ju s vlastnou vlhkosťou. NMF je tvorený hlavne bielkovinou filaggrín, kyselinou mliečnou, ureou, cukrami, chloridmi, fosforečnami, citrátmi, sodnou soľou kyseliny hyalúronovej a ďalšími zložkami.

Lipidy chránia korneocyty a zabraňujú vymývaniu NMF z ich vnútra. Pri kontakte pokožky s vodou a alkalickými produktami dochádza k strate zložiek NMF a schopnosti rohoviny viazať na seba vodu. Ak obsah vody klesne pod 10% pokožka sa stáva dehydratovanou. Táto strata spôsobuje zvýšenú citlivosť na rôzne kožné patológie ako sú ekzémy, dermatitídy a alergie. Dehydratácia pleti urýchľuje aj degradáciu kolagénu.

Čo poškodzuje prirodzený hydratačný faktor?

Nesprávne zvolená kozmetika, nadmerná hygiena, nadmerná expozícia na slnku, nedostatok tekutín, fajčenie, alebo aj užívanie liečiv môžu tiež výrazne poškodiť NMF. Pokožka pri tomto stave zhrubne, je na dotyk drsná a náchylná na popraskanie, a môže aj svrbieť. Cez takto narušený faktor a ochrannú bariéru pokožky sa môžu dostať nežiadúce baktérie, mikroorganizmy a vírusy.

NMF, hydrolipidický ochranný film a medzibunková hmota pôsobia proti strate vlhkosti pokožky. Vekom sa však ich funkcia oslabuje, preto je nesmierne dôležité pokožku správne denne hydratovať.

Najlepšie aktívne látky pre hydratáciu pleti v kozmetike.

HUMEKTANTY

Tieto látky zvyšujú obsah vody vo vrchnej vrstve pokožky a zvlhčujú ju. Dokážu na seba viazať vodu z okolia a z dermis, aby zvýšili celkovú hydratáciu pokožky a tá je na dotyk jemná a hladká.

Patria tu tieto aktívne látky:

  • kyselina hyalúronová
  • urea
  • kyselina mliečna
  • sodium PCA
  • glycerin
  • panthenol
  • butylene glycol
  • propylene glycol
  • sorbitol
  • cukry

Hydratačné sérum s obsahom humektantov si viete zakúpiť na tomto odkaze https://iivs.sk/produkt/hydr8-b5-intense/.

EMOLIENTY

Zmäkčujú a vyhladzujú pokožku. Vypĺňajú prázdne medzibunkové priestory a nahrádzajú chýbajúce lipidy. Zabraňujú odparovaniu vody z pokožky.

Patria tu tieto aktívne látky:

  • ceramidy
  • skvalén
  • oleje
  • bambucké maslo
  • kokosový olej
  • silikóny
  • estery

Hydratačnú masku s obsahom humektantov, emolientov aj okluzív si viete zakúpiť na tomto odkaze https://iivs.sk/produkt/h-e-o-mask/.

Okluzíva

Vytvárajú na pokožke hydrofóbnu bariéru, ktorá fyzicky zabraňuje nadmernej strate vody. Pomáhajú pri veľmi dehydrovanej a poškodenej pleti. Udržiavajú vlhkosť v pokožke.

Patria tu tieto aktívne látky:

  • vazelína
  • minerálne oleje
  • skvalán
  • silikóny
  • lanolín
  • včelí vosk

Nočný výživný krém s obsahom okluzív si viete zakúpiť na tomto odkaze https://iivs.sk/produkt/advanced-night-restore/.

Udržiavanie zdravej bariérovej funkcie pokožky.

Neexistuje žiadny zázračný hydratačný produkt, ktorý ultimátne funguje na všetky typy pleti a vekové kategórie. Máme však funkčné aktívne látky, ktoré riešia jednotlivé problémy pokožky a prejavy jej dehydratácie. Preto ak hľadáte intenzívny hydratačný produkt mal by obsahovať humektanty, emolienty aj okluzíva. Pomocou kombinácie týchto aktívnych látok posilníte hydrolipidický ochranný film, zabránite odparovaniu medzibunkovej vody z pokožky a stimulujete prirodzenú hydratáciu pokožky.

Ako ošetrovať dehydrovanú pokožku?

Dehydratácia pokožky neovplyvňuje len mieru vody v pleti. Tento jav prehlbuje známky predčasného starnutia pokožky. Bunky sa skôr zrohovatia, pokožka pôsobí mdlo a má nejednotný tón. Chronická suchosť spôsobuje rozpad kolagénu a zápal nízkeho stupňa, čo brzdí prirodzený cyklus bunkovej obnovy a vedie k reaktívnej a citlivej pokožke.

Čo najviac pomáha pri obnove hydratácie pleti?

  • nepoužívajte príliš teplú vodu na pokožku – vysoká teplota ešte napomáha odparovaniu vody z pokožky
  • doplňte produkty s obsahom kyseliny hyalúronovej a jej sodnej soli, glycerínu, probiotík alebo prírodných olejov
  • gélové a penové čističe vymeňťe za pleťové mlieka, alebo odličovacie oleje – tie sú z chemického hľadiska viac podobné ochrannej bariére pokožky a pomôžu jej regenerácií
  • nepoužívajte mechanické peelingy a zlupovacie masky na odstránenie šupiniek – môžete spôsobiť mikroranky na pleti a prehĺbite len zápal
  • dbajte na dostatočný príjem tekutín

Výborné produkty na posilnenie hydratácie sú aj celulózne masky ako napríklad: https://iivs.sk/produkt/ultimate-recovery-bio-cellulose-zinc-mask-6kusov/.

Obľúbené na našej blogovej poradni:

Načo slúžia peptidy v kozmetike? Podľa čoho si ich vyberať?

Peptidy sú krátke reťazce aminokyselín, ktoré majú schopnosť tvoriť bielkoviny potrebné pre stimuláciu tvorby kolagénu a elastínu. Presnejšie povedané; kolagén sa skladá z troch polypeptidových reťazcov, takže pridanie peptidov do vašej starostlivosti bude stimulovať pokožku k tvorbe kolagénu… Celý článok

Ako správne zaradiť a používať peeling na pleť?

Dehydrovaná, zapálená alebo aj na dotyk drsná pokožka je neraz spôsobená nesprávnym používaním peelingu. Ako je to možné? Naša pokožka sa obnovuje v priemere každých 15 až 30 dní. Čím sme starší, tým je tento proces pomalší. V zrelom veku tento proces trvá dokonca až 60 dní. V prípade, že… Celý článok.

Vitamín C na pleť a vlasy, prečo a ako ho používať?

Vitamín C na pleť a vlasy, prečo a ako ho používať? Vitamínu C v kozmetike v posledných rokoch nesmierne stúpa na obľúbenosti. Prečo je tomu tak? A čo všetko by ste mali o ňom vedieť v prípade, že ho chcete „céčko“ zaradiť do svojej starostlivosti o pleť? Vďaka čomu vitamín C napomáha významne udržiavať… Celý článok.

Podľa čoho si vybrať Heliocare krém?

Španielska značka Heliocare má vo svojom portfóliu veľké množstvo produktov s UV ochranou vo viacerých kozmetických líniach. Preto nie je ľahké vybrať si ten správny krém na váš typ pleti. Zhrnuli sme preto vlastnosti produktov z našej ponuky… Celý článok.