Nežiadúci erytém, chronický zápal, neustály pocit tepla a oslabená bariérova funkcia sú najčastejšie symptómy rosacey, diagnózy ktorú som si prvýkrát vypočula asi pred deviatimi rokmi. Toto kožné ochorenie býva lokalizované hlavne v centrálnej časti tváre, najviac postihuje oblasť nosa, líc a v niektorých prípadoch sa prejavuje aj v očnom okolí. Príčina vzniku nie je jednoznačná, ale multifaktoriálna. Vplyvom poškodenia ciev býva jedným z hlavných sprievodných prejavov rosacey nával tepla. Nepríjemne začervenanie sa prejaví pri zvýšenom strese, veľkej zmene teploty, konzumácií horúcich nápojov a alkoholu, alebo po fyzickej aktivite.
Z patologického hľadiska najviac ovplyvňujú rosaceu tieto faktory
- genetická predispozícia
- vaskulárne zmeny
- poškodená kožná bariéra
- UV žiarenie
- hormonálna dysfunkcia
- voľné kyslíkové radikály (ROS)
- mikroorganizmy
Ako spoznám, že trpím rosaceou?
Rosacea najviac postihuje ľudí so svetlým fototypom pokožky. V nižšom veku sa prejaví skôr u žien, vo vyššom zas u mužov. Príčina jej vzniku nie je doposiaľ jednoznačne objasnená. Spúšťacie mechanizmy sa líšia, niekto spozoruje prvé zmeny počas tehotenstva, alebo vážneho ochorenia. Kedy sa vplyvom hormonálnej nerovnováhy, alebo abnormálnej imunitnej reakcie prejaví zápal.
Jeden z hlavných prejavov rosacey je poškodená bariéra pokožky. Vďaka tomu sa aktívne látky a patogény z vonkajšieho prostredia dostanú hlbšie do epidermis. Znižuje sa hydratácia pleti a zvyšuje sa transepidermálna strata vody (TEWL). Pokožka reaguje zvýšenou citlivosťou a reaktivitou. Má zníženú tvorbu ceramidov, zhoršenú elasticitu a postupne vznikajú viditeľné teleangiektazie (rozšírené viditeľné cievy). Rosacea citlivo reaguje a zhoršuje sa aj po dlhej expozícií na slnku, pokiaľ nie je pokožka chránená ľahko sa spáli. Ultrafialové žiarenie zvyšuje priepustnosť ciev.
Veľké návaly tepla po cvičení, kúpeli, saune, pikantnom alebo príliš teplom jedle sú tiež sprievodným prejavom rosacey. Potraviny s vysokým obsahom histamínu ( alkohol, zrejúce syry, údené mäso, fermentované potraviny) tiež zhoršujú stav zápalu na pokožke a majú úzky súvis s rosaceou .
Poškodená kožná bariéra
Hlavnou úlohou našej pokožky je ochrana pred vonkajšími vplyvmi. Zdravá kožná bariéra zabraňuje prieniku pred potenciálne škodlivými vonkajšími faktormi, a podporuje vnútorné zdravie zadržiavaním vody. Keď je narušená kožná bariéra, naša pokožka stráca vodu nielen prostredníctvom transepidermálnej straty vody (TEWL). Pokožka je dehydrovaná, matná a citlivá, a to umožňuje prenikaniu dráždivých patogénov do pokožky, čo ju robí zraniteľnou voči ďalšiemu poškodeniu a potenciálne kontaktnej dermatitíde.
Narušená štruktúra a obranná funkcia pokožky je sprievodná pri všetkých typoch rosacey, spôsobuje zvýšenú citlivosť a reaktivitu pokožky. Imunitné funkcie pokožky preto reagujú neprimerane na všetky vonkajšie faktory a sú náchylnejšie na infekcie. Zvýšený krvný tok na mieste zápalu spôsobuje z dlhodobého hľadiska stratu elasticity a degeneráciu kolagénových vlákien.
Ako pomôcť poškodenej kožnej bariére?
Prehnaná, alebo príliš agresívna starostlivosť o pokožku je najčastejším dôvodom poškodenej kožnej bariéry. Nadmerná exfoliácia, nevhodná kombinácia aktívnych látok, alebo ich príliš vysoká koncentrácia spôsobujú bludný kruh, kedy sa prehlbuje zápal a stav pokožky sa iba zhoršuje. Menej je viac a v prípade starostlivosti o rosaceu je to zlaté pravidlo.
Z praxe môžem povedať, že najviac vzplanutí rosacey nastáva, keď sa starostlivosť o pokožku komplikuje, a používa sa príliš veľké množstvo produktov. Neodporúčam ani príliš častú zmenu produktov. Na viditeľnú zmenu potrebujete používať aktívne látky týždne. Po pár použitiach viete zhodnotiť iba či Vás produkt irituje, alebo jeho konzistencia sa dobre kombinuje s ďalšou kozmetikou, ktorú už používate.
Domáca starostlivosť je kľúčová a mala by rešpektovať citlivú pleť. Na dennej báze je úplne dostačujúce používať produkty na jemné čistenie pleti, ako ráno tak aj večer, kvalitný hydratačný krém a UV ochranu s vysokým faktorom. Tonery, séra, peelingy a masky je potrebné dopĺňať postupne, a nie naraz.
Ktoré produkty môžu zhoršiť stav pleti?
Vyhnite sa produktom, ktoré pôsobia exfoliačne ( AHA kyseliny, retinol, mechanické peelingy), prekrvujúco alebo vysušujúco. Zlupovacie masky a kozmetika s obsahom esenciálnych olejov a parfumácie tiež môžu podráždiť citlivú pleť.
Naopak veľmi žiadúce sú upokojujúce aktívne látky ako betaglukán, ceramidy, centella asiatica, glycerín, panthenol, zelený čaj, sladké drievko, aloe vera, kyselina azealová alebo niacinamíd. Výborné produkty na prvú pomoc pri akútnom zápale pri rosacey sú termálne vody, alebo jarišov roztok.
Ako rozoznám rosaceu od akné?
Nakoľko akné a rosacea majú podobné príznaky bývajú často zamieňané. Ako ich teda rozpoznať? Ideálne je navštíviť dermatológa, ktorý rozpozná rýchlo ochorenia, ako aj nasadí vhodnú liečbu.
Akné:
- je spôsobené hlavne nadmernou činnosťou mazových žliaz, sprievodným javom sú aj upchaté póry,
- postihuje všetky fototypy pokožky,
- postihuje skôr mladších ľudí s mastným a zmiešaným typom pokožky, a hlavne mužov,
- nachádza sa po celej tvári, dekolte, ako aj chrbte, očné okolie postihuje výnimočne,
- začervenanie nie je vždy sprievodné pri zápaloch, cievy nie sú viditeľné,
- prejavuje sa rôznymi typmi vyrážok, ktoré sú bolestivé a často hoja do jaziev,
- pokožka nebýva vždy citlivejšia, a dobre toleruje aj silnejšie koncentrácie aktívnych látok.
Rosacea:
- ochorenie začína skôr vo vyššom veku, postihuje hlavne ženy, ktoré majú svetlejší typ pokožky,
- postihuje všetky typy pokožky,
- vždy je sprievodné začervenanie a viditeľné cievy,
- často je sprievodné pnutie, pálenie a svrbenie pokožky,
- nachádza sa hlavne na centrálnej časti tváre, nos a líca, môže sa vyskytovať aj na viečkach a očnom okolí,
- pokožka býva vždy citlivá, reaktívna a iritujú ju vysoké koncentrácie aktívnych látok,
- upchaté póry nie sú sprievodné pri rosacei.
Ako sa lieči rosacea?
Ak sa rosacea vôbec nelieči, potom sa prejavy ochorenia rýchlo zhoršujú. Preto je odborná diagnostika a liečba kľúčová. Momentálne neexistuje žiadny liek na rosaceu, takže liečba zahŕňa kontrolu symptómov, predchádzanie zhoršeniu stavu, alebo rozvoju komplikácií a zlepšenie kvality pokožky. Ak vnímate, že pokožka je citlivejšia a jej stav sa horší vyhľadajte prosím vás dermatológa. Množstvo kožných ochorení má podobné prejavy, ale vyžaduje si rôznu liečbu.
Pri veľmi závažných prípadoch sa predpisuje perorálna liečba antibiotikami. Ak je zápal menej akútny, potom sa využívajú magistraliter receptúry, kedy sú individuálne pripravované lieky pre pacienta. Najčastejšie sa na lokálnu liečbu využívajú liečivá na báze metronidazolu, isotretinoinu, kyseliny azealovej, ichtamolu alebo ivermektínu. V zimnom období sa na liečbu používa IPL prístroj alebo laser, ktorý ako jediný dokáže odstrániť popraskané cievy.
Podrobné informácie o rosacei nájdete aj v tejto knihe https://iivs.sk/produkt/petra-svabikova-s-kozou-na-trh/
Ktoré produkty sú vhodné pre rosaceu?
Vyberajte si kozmetiku, ktorá je zameraná na posilnenie kožnej bariéry, hydratáciu alebo upokojenie. Z Našej ponuky sú pre rosaceu ideálne tieto produkty.
Olejový čistič s obsahom moringy https://iivs.sk/produkt/lipid-balance-cleansing-oil/
Ultra jemná chlorofylová čistiaca pena https://iivs.sk/produkt/calmwise-soothing-cleanser/
Prebiotické tonikum bez obsahu alkoholu https://iivs.sk/produkt/daily-refresh-balancing-toner/
Prebiotické tonikum s betaglukánom https://iivs.sk/produkt/endor-p-biotic-toner/
Upokojujúce sérum s kyselinou azealovou https://iivs.sk/produkt/serum-pre-upokojenie-pokozky/
Antioxidačné sérum s peptidami https://iivs.sk/produkt/copper-pca-peptides/
Intenzívny regeneračný krém https://iivs.sk/produkt/ultimate-recovery-intense/
Krém s SPF ochranou bez obsahu alkoholu a farbív https://iivs.sk/produkt/evy-technology-daily-defense-face-mousse-spf-50-75ml/