Máj patrí prevencii rakoviny pokožky. A na rozdiel od iných druhov rakoviny až 80% prípadov rakoviny kože by sa dalo predísť správnou ochranou pokožky pred slnkom.
Ranné štádia nespôsobujú bolesť, bývajú často bezpríznakové. A z praxe musím smutne konštatovať, že preventívne kontroly znamienok nie sú u nás žiaľ taká samozrejmosť ako preventívka u zubára, alebo gynekológa.
Podceňovanie UV ochrany, alebo jej dlhodobé zanedbávanie je zbytočný risk so zdravím. Dbajte na prevenciu, a dôkladne chráňte svoju pokožku pred UV žiarením. Pozrite sa, či náhodou nerobíte aj vy chyby pri aplikácií SPF.
Aplikujete nedostatočné množstvo SPF
Pokiaľ aplikujete nedostatočé množstvo SPF, potom nebudete ochránení pred UV žiarením. Aby ste dosiahli UVB filter uvedený na kozmetických produktoch, musíte použiť 2 miligramy opaľovacieho krému na štvorcový centimeter pokožky. Na tvár a krk by malo postačovať množstvo produktu, ktoré nanesiete po celej dĺžke vášho ukazováka a prostredníka.

Spoliehate sa na UV ochranu iba v dekoratívnej kozmetike
Make-up s SPF nemôže poskytnúť primeranú UV ochranu, pretože vieme, že hodnotenie SPF krémov sa dosahuje na základe aplikácie 2mg/cm2 na dosiahnutie úrovne UVB ochrany.
Keď sa na ochranu pred slnkom spoliehate úplne len na make-up potrebujete viac ako 6-7 násobok požadovaného množstva SPF, kedy by konečný vzhľad na pokožke pôsobil až extrémne neprirodzene.
Nepoužívate SPF celoročne
Nepoužívate UV ochranu počas celérho roka? Robíte veľkú chybu. Slnko vyžaruje škodlivé UV žiarenie počas celého roka. Dokonca aj počas zamračených dní môže do pokožky preniknúť až 80% UV lúčov.
Ak chcete chrániť svoju pokožku a znížiť riziko rakoviny kože, natierajte sa SPF krémom vždy keď ste vonku, dokonca aj počas zamračených dní. Nakoľko UVA žiarenie je rovnako škodlivé bez ohľadu na ročné obdobie a teplotu.
UV ochranu aplikujete iba ráno
Krém s SPF ste naniesli ráno, tak pokožka bude chránená počas celého dňa, však? SPF ochrana takto nefunguje. Bez ohľadu na pôvod filtra v UV ochrane po dvoch hodinách už nechráni pokožku a je potrebné ho reaplikovať. Jediná značka na trhu, ktorá má klinicky preukázanú účinnosť s UV ochranou až 8 hodín je https://iivs.sk/obchod/evy-technology/.

Používate staré krémy, ktoré sú vyexpirované
Vyhoďte opaľovací krém, ak mu vypršala expirácia, alebo si nie ste istí, ako dlho ho máte. Opaľovací krém, ktorý bol vystavený teplu, priamemu slnečnému žiareniu, baktériám a vlhkosti sa môže rýchlejšie znehodnotiť a bude poskytovať menšiu ochranu – alebo dokonca žiadnu.
Produkt sa vplyvom extrémnych teplôt môže znehodnotiť aj pokiaľ nebol otvorený. To znamená, že opaľovací krém je vždy najlepšie skladovať na chladnom, tmavom a suchom mieste. Takže keď ste vonku, skúste ho zabaliť do uteráka, aby slnečné svetlo neohrozilo jeho účinnosť.
Nenatierate pokožku celého tela
Extrémne červená a už na pohľad bolestivá a spálená pokožka od slnka nie je vôbec výnimočný zjav počas leta. Venujte väčšiu pozornosť oblastiam, ktoré sú veľmi exponované, náchylné na potenie, alebo trenie spôsobené oblečením, či sušením uterákom, ako aj pokožke, ktorá nie je príliš vystavovaná slnku.
Pri ochrane pred slnkom často zabúdame aplikovať/ reaplikovať UV ochranu na tieto miesta: uši, pery, krk, podpazušie a pokožka hlavy pri plešatých mužoch.
Niektoré lieky zvyšujú fotosenzitivitu
Perorálna antikoncepcia, antibiotiká, antidepresíva, izotretoín môžu zvýšiť vašu fotosenzitivitu. Čo to znamená? Že pokožka sa stáva oveľa citlivejšou, a UV žiarenie ju môže viac poškodiť.
Znížte riziko vedľajších účinkov, ako sú vyrážky, hyperpigmentácie, alebo symptómy podobné spáleniu od slnka, tým, že si dôkladne prečítate príbalový leták a v prípade užívania týchto druhov liekov sa budete vyhýbať cielenému opaľovaniu ako aj priamemu slnečnému žiareniu.

Používate rovnaký produkt na tvár, ako aj na telo?
V prípade dobre naformulovaného produktu a zdravej pokožky to nie je až taký problém. Ak však máte problematickú, alebo citlivú pleť, tak si vždy kupujte krémy určené výhradne na pokožku tváre.
Pre pleť so sklonom k akné si vyberajte produkty, ktoré nie sú komedogénne, to znamená, že neupchávajú póry. Vyhýbajte sa hustým a ťažkým krémom, a zvoľte radšej textúry ľahkej emulzie.
Ľahký hydratačný krém so širokospektrálnou UV ochranou SPF30, vhodný aj pre problematickú pokožku https://iivs.sk/produkt/advanced-day-total-protect/.
Nechránite sa dostatočne pred UV žiarením
Žiadny opaľovací krém nedokáže blokovať 100% slnečných lúčov, preto je tiež dôležité hľadať tieň a nosiť oblečenie na ochranu pred slnkom, vrátane ľahkej košele s dlhým rukávom, nohavíc, širokého klobúka a slnečných okuliarov s UV ochranou.
V prípade kožných ochorení, alebo extrémneho počasia je pre účinnejšiu ochranu pred slnkom vhodné oblečenie s označením ultrafialového ochranného faktora (UPF).