Pigmentácie, čo všetko by ste o nich mali vedieť?

Pigmentácia môže byť spôsobená genetikou, kožnými poruchami alebo aj zraneniami. Slnečné ultrafialové (UV) lúče stimulujú produkciu melanínu a môžu spôsobiť, že sa na koži časom objavia tmavé škvrny, nazývané hyperpigmentácie. Sú známe ako slnečné škvrny, alebo aj starecké škvrny. Hormonálne zmeny môžu tiež spôsobiť hyperpigmentáciu. Počas tehotenstva sa mnohým ženám na tvári a tele vytvoria tmavé škvrny. Tento stav sa nazýva melazma a po pôrode často sám zmizne.

Ako vlastne funguje pigmentácia pokožky?

Pigmenty sú látky, ktoré majú vlastnú farbu. Časť z nich tvorí normálnu súčasť buniek, v ktorých sú syntezované, iné sa dostávajú do tela aj zvonku. Poruchy pigmentácií vyvolávajú nielen prítomnosť, ale aj zmeny v množstve uloženého pigmentu. Patológia melaninovej pigmentácie sa prejaví na zmenenej farbe pokožky. Tá je daná nielen obsahom a typom melanínu, ale aj prítomnosťou oxy- a deoxyhemoglobínu a množstvom kareténov v podkožnom tuku.

Melanocyty – viac než len pigmentácia

Melanocyty produkujú melanín, ktorý neutralizuje pôsobenie UV žiarenia a ROS/ Reaktívne formy kyslíka (oxidujúce látky s voľnými a viazanými radikálmi) Melanocyty produkujú a reagujú s cytokýnami a rastovými faktormi a regulujú tak imunitné, zápalové a antibakteriálne odpovede organizmu. Melanocyty takisto slúžia aj ako neuroendokrynné bunky (podobajú sa neurónom/ nervovým bunkám, ale produkujú hormóny ako endokrynné bunky) prijímajú signály z nervového systému a produkujú a uvoľňujú hormóny. Hormóny stimulujúce melanocyty sú produkované melanocytmi, hypofýzou a hypothalamom. Tieto hormóny sa podieľajú na fungovaní signálnych dráh medzi bunkami a vo vnútri buniek a prispievajú k homeostáze (údržbe, regulácií a stabilizácií normálnej funkcii)

Čo je to melanín?

Melanín je prirodzene sa vyskytujúca látka nachádzajúca sa v našej koži, vlasoch a očiach, ktorá im dodáva ich farbu. Je produkovaný melanocytmi, v procese nazvanom syntéza melanínu alebo aj melanogenéza. Pretože viac melanínu znamená viac pigmentu, tmavá pokožka a vlasy vo všeobecnosti obsahujú vyššiu koncentráciu melanínu než svetlá pokožka. Hlavnou úlohou melanínu je pohlcovať škodlivé UV-B žiarenie a meniť ho na neškodné teplé žiarenie. UV-B žiarenie vyvoláva tvorbu melanínu a na druhej strane melanín chráni živé bunky pred týmto nebezpečným žiarením. Tvorbu melanínu dokážeme úspešne blokovať aj vďaka tomuto produktu https://iivs.sk/produkt/heliocare-purewhite-radiance-max-240/.

Spúštačom syntézy melanínu je expozícia pokožky ultrafialovému žiareniu, najmä UV-B vo vlnovej dĺžke (290 – 320 nm). Na pokožke najskôr po slnečnej expozícií vzniká mierne začervenanie (erytém) a za 1 až 3 dni sa z aminokyseliny tyrozín, účinkom enzýmu tyrozináza , ktoré sú prirodzenou súčasťou melanocytu vytvoria mikrozrniečka melanínu. Melanocyty pigment vypudia medzi keratínocyty. Tie ho svojím prirodzeným posunom roznesú do vyšších vrstiev pokožky a spôsobia jej tmavšie zafarbenie. Transport pigmentu urýchľujú aj početné výbežky (denrity) melanocytu. Svetlá pokožka má málo aktívne melanocyty s menším počtom denritov, tmavá pokožka veľmi aktívne melanocyty s početnými dendritmi.

Je zaujímavé, že počet melanocytov u ľudí s tmavou farbou pokožky a bledou farbou pokožky je takmer rovnaký. Individuálna pigmentácia pokožky, a teda jej schopnosť opáliť sa, však závisí od počtu a aktivity orgánu melanocytov -melanozómu, v ktorom sa pigment tvorí zložitým chemickým procesom.

Make SPF your BFF

Prevencia je základ a pri pigmentáciach a ochrane pleti to platí dvojnásobne. Ušetrí vám nielen množstvo peňazí, ale aj času. Je oveľa efektívnejšie chrániť pokožku kvalitnou UV ochranou, a zabrániť vzniku pigmentácií, ako ich následne odstraňovať. Výborný denný krém pre všetky typy pleti s vysokou širokospektrálnou ochranou je napríklad tento: https://iivs.sk/produkt/advanced-day-ultimate-protect/.

Profesionálna korekcia hyperpigmentácií je nielenže omnoho drahšia ako preventívna UV ochrana na dennej báze, ale aj bolestivá. Medzi najúčinejšie ošetrenia patrí frakčný laser a chemické peelingy. Obidve ošetrenia si vyžadujú rekonvalescenciu a môžu sa vykonávať iba v zimnom období. Viac o chemickom peelingu sa dozviete tu https://iivs.sk/neostrata-chemicky-peeling/.

Základne rozdelenie pigmentácií.

Pigmentácie rozdeľujeme medzi pasívne: spôsobuje ich hormonálna nerovnováha, tehotenstvo, antikoncepcia, antibiotiká, sedatíva, aspirín. Pokiaľ sa stále užívajú tieto látky môže to ovplyvniť výsledok liečby.

zápalové: je to dôsledok vonkajších vplyvov, ako je spálenie slnečným žiarením, chemické spáleniny, alergie. Tento typ pigmentácií je viac povrchový, čo výrazne uľahčuje získanie trvalého výsledku.

V prípade, že v pokožke dochádza k nadprodukcii melanínu hovoríme o hyperpigmentácií. Pigment Solution od Heliocare minimalizuje vznik hyperpigmentácií, spomaľuje proces starnutia pokožky a redukuje prejavy slnečnej alergie. Viac o produkte sa dozviete na tomto odkaze: /https://iivs.sk/produkt/heliocare-360-pigment-solution-fluid-spf50/ .

Tyrozináza a Tyrozín

Tyrozináza je enzým ktorý sa nachádza v bazálnej vrstve pokožky. Tyrozináza je zodpovedná za prvý krok v produkcii melanínu. Premieňa proteíny (aminokyselinu) nazývanu tyrozín na inú zlúčeninu nazývanú dopachinón. Séria ďalších chemických reakcií premieňa dopachinón na melanín v koži, vlasových folikuloch. Akonáhle sú bunky poškodené UV žiarením, enzým tyrozináza začne vysielať impulzy k oxidácii tyrozínu. Výsledkom je zvýšená produkcia pigmentu, ktorý sa hromadí v koži a vznikajú hyperpigmentácie.

Tyrozín je esenciálna aminokyselina, ktorá pri oxidácii urýchľuje tvorbu melanínu v pokožke. Pokiaľ blokujeme jeho vstupu do melanocytov, nedôjde k jeho premene na pigment. Vďaka zablokovaniu tyrozínu nielen spomalíme tvorbu nového melanínu, ale dokážeme aj odstrániť starý, nahromadený melanín v horných vrstvách pokožky (zápalová pigmentácia).

Používajte inhibítory tyrozinázy

Ako si môžeme pomôcť, aby sa Nám netvorili nové pigmentácie? Inhibíciou tyrozinázy. Čím menej tyrozinázy máme, tým je syntéza melanínu pomalšia. Zablokovaním tyrozinázy nenastane premena tyrozínu na melanín. Inhibítory tyrozinázy zabraňujú nadprodukcii melanínu, a patria medzi najúčinnejšiu prevenciu pred vznikom nových pigmentácií.

Medzi najsilnejšie aktívne látky v kozmetike, ktoré inhibujú tyrozinázu patrí oxyresveratrol. Je až 33x účinnejší v inhibícii tyrozinázy ako bežne používaná kyselina kojová. Medik8 vyvinul OXY-R PEPTIDES™, kde využíva patentovaný systém, aby poskytol výhody stabilizovaného oxyresveratrolu s maximálnou stabilitou. Sérum okrem neho obsahuje aj peptidy a kyselinu hyaluronovú. Je vhodné aj pre veľmi citlivú pleť, alebo pre tehotné klientky.

Najlepšie aktívne látky pre pokožku s pigmentáciami

Obľúbené na našej blogovej poradni:

Načo slúžia peptidy v kozmetike? Podľa čoho si ich vyberať?

Peptidy sú krátke reťazce aminokyselín, ktoré majú schopnosť tvoriť bielkoviny potrebné pre stimuláciu tvorby kolagénu a elastínu. Presnejšie povedané; kolagén sa skladá z troch polypeptidových reťazcov, takže pridanie peptidov do vašej starostlivosti bude stimulovať pokožku k tvorbe kolagénu… Celý článok

Ako správne zaradiť a používať peeling na pleť?

Dehydrovaná, zapálená alebo aj na dotyk drsná pokožka je neraz spôsobená nesprávnym používaním peelingu. Ako je to možné? Naša pokožka sa obnovuje v priemere každých 15 až 30 dní. Čím sme starší, tým je tento proces pomalší. V zrelom veku tento proces trvá dokonca až 60 dní. V prípade, že… Celý článok.

Vitamín C na pleť a vlasy, prečo a ako ho používať?

Vitamín C na pleť a vlasy, prečo a ako ho používať? Vitamínu C v kozmetike v posledných rokoch nesmierne stúpa na obľúbenosti. Prečo je tomu tak? A čo všetko by ste mali o ňom vedieť v prípade, že ho chcete „céčko“ zaradiť do svojej starostlivosti o pleť? Vďaka čomu vitamín C napomáha významne udržiavať… Celý článok.

Podľa čoho si vybrať Heliocare krém?

Španielska značka Heliocare má vo svojom portfóliu veľké množstvo produktov s UV ochranou vo viacerých kozmetických líniach. Preto nie je ľahké vybrať si ten správny krém na váš typ pleti. Zhrnuli sme preto vlastnosti produktov z našej ponuky… Celý článok.